Zwalczanie szkodników drewna
Efektywne zwalczanie szkodników drewna dla ochrony konstrukcji i mebli przed zniszczeniem.
Usługa zwalczania szkodników drewna
Zwalczanie szkodników drewna
Drewniane elementy architektoniczne oraz wyposażenia wnętrz są narażone na zniszczenia spowodowane obecnością szkodników drewna. Warto pamiętać, że działanie niepożądanych gości nie tylko negatywnie wpływa na wygląd powierzchni drewna, ale w przypadku elementów architektonicznych doprowadza do znacznego osłabienia siły nośnej konstrukcji budynków z drewna lub dachów, co może nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia obiektu.
Po czym możemy poznać, że w drewnianym przedmiocie lub budynku zadomowiły się szkodniki?
Nie jest to trudne, uważny obserwator od razu zauważy:
- Żywe lub martwe szkodniki na parapecie okiennym, meblach, itp.
- Świeże otwory w drewnie, które z czasem wpłyną na rozsypywanie się drewna,
- Oraz usłyszy charakterystyczny dźwięk wydawany przez larwy (np. „kołatanie lub chrobotanie”) podczas drążenia drewna. Nasze przypuszczenia potwierdzą się, gdy po rozłupaniu drewna zobaczymy larwy szkodników.
Kiedy mamy pewność, że szkodniki zaatakowały drewno w domu bądź mieszkaniu, wtedy należy od razu zgłosić się do specjalistycznej firmy, która na co dzień zajmuje się zwalczaniem tego typu owadów. Dysponujemy najnowszymi i najskuteczniejszymi metodami, które są w stanie unicestwić szkodniki. Należą do nich między innymi fumigacja domu oraz zastosowanie żelu Xilix. Skutecznie likwidujemy wszystkie znane rodzaje szkodników drewna, w tym te najpopularniejsze, jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy.
Zwalczanie szkodników drewna jest trudnym i skomplikowanym procesem, gdzie zastosowanie znajdują miejsce zarówno metody chemiczne i fizyczne. W swojej pracy wykorzystujemy metody dezynsekcji gazowej, aplikacji ciśnieniowej preparatem Xilix oraz mikrofal.
Najgroźniejsze szkodniki niszczące drewno
Spuszczel pospolity – ten gatunek szkodnika żeruje w drewnie miękkim, czyli drewnie drzew iglastych. Spuszczel wybiera ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca, dlatego najłatwiej jest go spotkać na strychu, poddaszu drewnianego domu. Zwalczanie spuszczela jest istotne, gdyż jego larwa żyje około 7 lat, ale w wyjątkowych sytuacjach, kiedy drewno jest bogate w składniki odżywcze, może dożyć nawet 16 lat. Śladem obecności spuszczela są owalne otwory na powierzchni drewna o szerokości nawet 6 mm. Możemy również usłyszeć charakterystyczny odgłos żerowania z odległości nawet 2 metrów.
Kołatek domowy (Anobium punctatum), w przeciwieństwie do spuszczela, nie ma takich szczególnych wymagań, zadowoli się zarówno miękkim, jak i twardym drewnem. Kołatek preferuje jednak bardziej drewno o większej wilgotności, stąd też może się zadomowić np. w piwnicach, belkach przyziemnych, podłogach oraz meblach. Kołatek stanowi ogromne zagrożenie dla eksponatów muzealnych, elementów wyposażenia obiektów sakralnych, gdyż nie gardzi także starym drewnem. Okres żerowania larw trwa od roku do nawet 3 lat. Tak jak spuszczel wydaje charakterystyczny odgłos kołatania oraz drąży otwory o średnicy 1,5 mm.
Oba te gatunki, czyli kołatek domowy i spuszczel pospolity, są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego do walki z nimi można stosować nagrzewanie drewna do temperatury od 56°C do 60°C.
Metody zwalczania szkodników drewna
Chemiczna dezynsekcja drewna przy użyciu preparatu głębokopenetrującego Xilix Gel.
Nowoczesna metoda ochrony drewna przed szkodnikami polegająca na nałożeniu na porażone elementy drewna preparatu głębokopenetrującego na bazie permetryny (0,51%). Przy odpowiednio przygotowanej powierzchni oraz dokładnej aplikacji preparat dociera do wszystkich części więźby dachowej. Użycie preparatu nie powoduje konieczności opuszczania budynku, a jedynie pomieszczenia, w którym był zastosowany. Tiksotropowa struktura żelu powoduje, że od momentu nałożenia znajduje się cały czas w tym samym miejscu aż do momentu całkowitego wchłonięcia w drewno. Xilix gel skoncentrowany w porażonym elemencie drewnianym zapewnia doskonałą migrację substancji czynnej w obrębie całego elementu i utrzymuje się w nim przez bardzo długi okres czasu.
Fumigacja – dezynsekcja gazowa
Jest to metoda w pełni skuteczna, pod warunkiem wykonania zabiegu w odpowiedniej temperaturze, stężeniu gazu i ścisłego przestrzegania procedur procesu przygotowawczego. Są to usługi specjalistyczne i wymagają odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. W zależności od rodzaju konstrukcji budynku i stopnia porażenia, fumigacji mogą podlegać wydzielone części budynku lub cały budynek, który przykrywany jest folią. Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i odpowiednich warunkach temperaturowych zabieg trwa kilka dni. Uniedogodnieniem jest konieczność opuszczenia budynku przez mieszkańców na cały czas trwania zabiegu. Po procesie dezynsekcji obiekt jest dokładnie wietrzony, jednak charakterystyczny zapach może utrzymywać się w budynku przez pewien okres. Z pomocą przychodzi ozonowanie, które możemy wykonać dodatkowo, poszerzając usługę dezynsekcji gazowej. Ozonowanie zlikwiduje wszystkie zapachy powstałe przy dezynsekcji gazowej, pozostawiając pomieszczenia wysterylizowane, charakteryzujące się świeżym przyjemnym zapachem.
Saurus
System Saurus to nowa technologia w Polsce, bo używana i rozpowszechniana od 2011 roku. Jest metodą ekologiczną, bezinwazyjną i mobilną. Pozwala wykonywać zabiegi punktowo. Skuteczna również w przypadku występowania grzybów i wilgoci – np. przy osuszaniu murów. Polega na oddziaływaniu na wodę zawartą w drewnie, a tym samym na żerujące w drewnie larwy szkodników, składające się głównie z wody. Emitowane mikrofale nie ogrzewają powietrza, to tarcie cząsteczek wody (dipoli) wytwarza ciepło, co doprowadza szkodniki do hipotermii. Metodę tą możemy stosować w ciągu całego roku.
Gdzie świadczymy usługi?
Usługi zwalczania gryzoni wykonujemy na terenie całej aglomeracji śląskiej. W uzasadnionych przypadkach dojeżdżamy w dowolnie wskazane miejsce na terenie całego kraju!
Potrzebujesz wsparcia lub konsultacji?
Napisz lub zadzwoń
Adres mailowy:
dddserwis@me.com
Kontakt telefoniczny