Odkomarzanie

Odkomarzanie to proces eliminacji i kontrolowania populacji komarów w określonym obszarze, zazwyczaj przy użyciu różnych środków chemicznych lub biologicznych. Celem jest zminimalizowanie ukąszeń, zapobieżenie przenoszeniu chorób przez komary oraz poprawa ogólnego komfortu życia w danym środowisku.

Usługa odkomarzania

Odkomarzanie

W pewnym okresie lata nagle pojawiają się komary, których brzęczenie staje się słyszalne w porze późnego popołudnia. Komary kłują bezlitośnie podczas spacerów, wycieczek, nad wodą, lub gdy wieczorem pozostawimy otwarte okno. W tej sytuacji repelenty stosowane naskórnie, elektrofumigatory, oraz siatki montowane w ramach okien mogą przynieść ulgę, ale jedynie profesjonalne odkomarzanie może skutecznie rozwiązać problem.

Skąd się biorą komary?

Zazwyczaj jesienią samica komara składa jaja na powierzchni wód lub w podmokłym gruncie, gdzie pozostają one aż do wiosennych roztopów. Jaja komarów, w postaci larw i poczwarek, przetrwają porę chłodną, zanim wiosną i w ciepłe dni wylęgną się z nich dorosłe owady. Samice komarów, często widziane w porze zimowej, są odrętwiałe i senne, znajdując się na strychach, w piwnicach, a czasem nawet na zewnątrz pomieszczeń.

Rozmnażanie komarów

Latem, przy stabilnej pogodzie, samica komara składa jaja na powierzchni wód po kilkaset sztuk naraz. Z tych jaj wylęgają się larwy, które cechuje narząd gębowy dostosowany do chwytania pokarmu i żucia. Larwy te żyją stale w wodzie, odżywiając się drobnymi roślinami wodnymi i zwierzętami. Ich sposób oddychania, poprzez rurkę powietrzną wysuwającą się nad powierzchnię wody, umożliwia skuteczne odkomarzanie. Larwy mogą być uduszone poprzez pokrycie powierzchni wody specjalnym preparatem biodegradowalnym. Po około 14 dniach larwa wyrasta całkowicie, zmieniając się w poczwarkę, która może przebywać przez całą zimę. W lecie po kilku godzinach powłoka poczwarki pęka, a dorosły komar po wyschnięciu odlatuje. Jaja komarów w Polsce są odporne na niskie temperatury.

Gdzie sprawdza się odkomarzanie?

Komary, ich larwy i poczwarki należy niszczyć przede wszystkim w miejscach, gdzie składane są jajeczka, a dorosłe owady przebywają na stałe. Odkomarzanie wykonuje się w przydomowych ogródkach, parkach, ośrodkach wypoczynkowych i innych miejscach, zwłaszcza w zbiornikach wodnych, przy użyciu bezpiecznych dla ludzi preparatów. Wykonywane w odpowiednim czasie zabiegi nie zagrażają pszczołom, zwalczając larwy komarów, zanim problem stanie się dotkliwy.

Usuwanie gniazd os i szerszeni

Nie narażaj się na niepotrzebne zagrożenie ze strony os i szerszeni. Nie próbuj sam usuwać gniazda nawet, jeżeli wydaje się to proste – zleć to nam. Jeżeli w dalszym ciągu się zastanawiasz, przeczytaj poniższy artykuł…

W Polsce żyje kilkanaście gatunków os. Do najbardziej pospolitych gatunków rodziny Vespinae należą: szerszeń pospolity, osa leśna, osa średnia, osa saksońska, osa pospolita, osa dachowa, osa kukułcza i osa ruda. Do podrodziny Polistinae należy klecanka pospolita i klecanka polna. Wszystkie mają charakterystyczne żółto-czarne ubarwienie, kolory które służą jako ostrzeżenie dla potencjalnych wrogów, którymi są głównie ptaki… i ludzie… W naszym otoczeniu są najbardziej jadowitymi stworzeniami. Jad os, pomimo tego, że jest słabszy niż jad pszczoły miodnej, to jest większy i może być używany kilkukrotnie – pszczoła miodna po użądleniu ginie.

Najważniejsze czynne składniki jadu błonkówek

Składnik jaduPszczołaOsaSzerszeń
aminyhistaminahistamina, serotoninahistamina, serotonina, acetylocholina
peptydy i proteinyapamina, melitynakininakinina
enzymyfosfolipaza A, hialuronidazafosfolipaza A, fosfolipaza B, hialuronidazafosfolipaza A, fosfolipaza B
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz-Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Gdzie świadczymy usługi?

Usługi zwalczania gryzoni wykonujemy na terenie całej aglomeracji śląskiej. W uzasadnionych przypadkach dojeżdżamy w dowolnie wskazane miejsce na terenie całego kraju!

Potrzebujesz wsparcia lub konsultacji?
Napisz lub zadzwoń

Adres mailowy:

dddserwis@me.com

Kontakt telefoniczny

+48 509 257 052